Novak Đoković

Rasprava o GOAT je završena, ovo je 5 najimpresivnijih Novakovih rekorda

Uprkos svojim godinama i nestrpljenju mladih teniskih zvezda da se on konačno zaustavi, Novak Đoković ne prestaje da zadivljuje svet. Demonstrira vanzemaljsku formu, obara zapanjujuće rekorde i dostiže neslućene visine u sportu.

Srbin je u Parizu upravo osvojio 40. masters titulu i to je učinio bolestan. Imao je stomačni virus. Do sada se šuškalo i svađalo i debatovalo, ali od danas “to” više nije pitanje…

Novak Đoković je GOAT, najbolji teniser u istoriji tog sporta.

Tekst ne bi imao kraja, kada bismo nabrajali svu statistiku i zato izdvajamo 5 najimpresivnijih dostignuća i rekorda.

5) Sezona 2011

Đoković se početkom 2000-ih probio na svetsku tenisku scenu. Svoj prvi grend slem na Australijan openu osvojio je 2008. Samo 3 godine kasnije, svoje ime je zlatnim slovima urezao među najveće teniske legende.

Ušao je u 2011. godinu, sezonu koja se smatra jednom od najboljih ikada u muškom profesionalnom tenisu, kao br. 3 na svetskoj rang listi, ali niko nije očekivao ono što je usledilo…

Još mu je u nozdrvama bio miris beogradskog asfalta i oronulih teniskih terena, kada je konačno osuo paljbu na najvećih sportskim arenama na svetu. Te 2011. on je krenuo s nizom od 41 pobede na početku godine, što mu je donelo 7 uzastopnih titula, uključujući 1 grend slem i 4 mastersa 1000.

Teniski kritičari, “Fedal” ekipa i ceo teniski svet su ošamućeno gledali u neverici navijajući protiv njega. Silno su se obradovali prekidu tog niza – izgubio je u polufinalu Otvorenog prvenstva Francuske od Rodžera Federera.

To je bio Novakov jedini poraz u 2011. godini, nakon kog je osvojio i preostala 2 slem turnira.

Sezonu je završio kao svetski broj 1 sa neverovatnim procentom pobeda od 92,1% (70-6).

I sam Novak je ovu godinu isticao kao najbolju u karijeri sumnjajući da će se ikada ponoviti.

Da sumiramo, on je 2011. godine osvojio tri od četiri titule u Mejdžoru (Grand slam), pet pobeda na Mastersu i ostvario izvanredni 10 na prema 1 sezonski skor u duelima sa Federerom i Nadalom, druga dva najbolja igrača iste godine. Igrao je protiv njih čak 10 puta i samo jednom je izgubio.

4) Nedelje na 1. mestu ATP liste

U vreme pisanja ovog teksta, Novak Đoković dominira muškim tenisom rekordnih 398 nedelja. To je najviše od bilo kog igrača ikada. Osim toga, poslednjom Maters titulom u Parizu, on je obezbedio i famoznu 400. nedelju u kojoj će ispred njegovog imena stajati titula “broj 1 na svetu”.

Kada je ovaj rekord u pitanju, razlika između Novaka i drugog mesta je prilično velika. Federer je na drugom mestu sa 310 nedelja. Čuvenom Švajcarcu sigurno nije lako palo to što jedan od najvažnijih rekorda u tenisu mora da prepusti Srbinu, ali mu ostaje uteha da je on i dalje najbolji kada je reč o broju uzastopnih nedelja na vrhu liste – Rodžer je suvereno vladao 237 nedelja, bez prekida.

Ako u kontekst ovog rekorda stavimo i Rafaela Nadala, možda će vas iznenaditi podatak da je Karlos Alkaraz bliži Nadalu, nego Nadal Novaku po broju nedelja na prvom mestu ATP liste.

Međutim, kada je reč o GOAT debati, ono u čemu su se svi ozbiljni teniski stručnjaci saglasili je to da se priča završava s činjenicom da je Novakova vladavina obuhvatila više generacija. Čovek je najbolji na svetu skoro 2 decenije.

Njegova trajna dominacija na vrhu liste – čak i sa 36 godina kada je okružen novom, mladom i gladnom teniskom generacijom – svedoči o njegovoj dugovečnosti u sportu koji se stalno razvija.

3) Novak Đoković i magija u Melburn parku

Novak je osvojio svoju prvu od rekordne 24 grend slem titule na Australijan openu, a evidentno je koliko je posebna veza između tog turnira i teniske legende. Pobede u Australiji su mu naročito značile.

Australian open se održava u Melburn parku, a to je bez imalo preterivanja Novakov teren. Tamo je osvojio neverovatnih 10 titula, a baš odatle su bačeni i najopasniji noževi u leđa srpskom asu. Bio je ranjen, ali poraz nije njegov manir.

Posle osvajanja titule 2019, 202o, i 2021. godine, Srbinu je na samom početku turnira deportovan iz Australije u Srbiju. Razlog je njegov korona vakcinalni status i stav protiv vakcina koji je otvoreno zastupao.

To je narušilo njegovu reputaciju i odnos sa australijskim narodom.

Baš taj turnir osvojio je Rafael Nadal postigavši novi svetski rekord u broju osvojenih Grend slam turnira (22). (Njemu tada nisu računali rekord Margaret Kort, koji se kao relevantan pojavio tek kad je Novak sustigao Nadala u broju osvojenih Gend slam titula).

Dešavanja u Australiji oko Novakove deportacije navela su čak i Nika Kirjosa (koji je u to vreme bio Novakov najglasniji kritičar) da ga brani. Kirjos je kritikovao način na koji je situacija rešena i podsectio je australijsko stanovništvo šta je Novak sve uradio za tamošnji tenis.

Đoković se vratio u Australiju 2023. godine i izjavio: „Te okolnosti [oko njegove deportacije 2022.] neće zameniti ono što sam živeo u Melburnu i Australiji tokom svoje karijere.”

Stepen njegove duboke povezanosti sa Australijom postao je očigledan tokom turnira 2023. godine, a kulminirao je trijumfalnom 10. pobedom nakon koje se potpuno emotivno slomio, a snimci ridajućeg Novaka obišli su svet. 

Neki bi rekli da je ovo najjača osveta u svetu sporta ikada!

Sa neverovatnim skorom od 92% pobeda na Australijan openu, bez zadrške se može reći da je Melburn park Novakovo lično igralište.

2) Sezona 2015: Dominacija Đokovića

Niko nije mogao zamisliti da je moguća bolja i uspešnija sezona od one koju je Đoković imao 2011. godine, ali Nole je iznenadio već 2015. godine. U međuvremenu se suočavao sa ozbiljnom povredom lakta i odlukom da napusti tenis zauvek.

Đokovićevu 2015. godinu definiše jedna reč: nepobedivost. Srpski maestro zabeležio je neverovatne 82 pobede uz samo 6 poraza. Sezonu je završio sa zapanjujućim skorom poboda 93,2 procenta.

Novak je osvojio neverovatnih 11 titula tokom 2015. godine, uključujući tri od četiri grend slema. Opet je bio na treptaj oka od osvajanja kalendarskog slema. I ovoga puta je “pao” na Rolan Garosu. Tada nepobedivog Novaka pobedio je Stanislav Vavrinka.

Uspeo je Novak da održi poziciju na prvom mestu ATP liste tokom cele godine koju je završio osvajanjem  četvrtog uzastopnog šampionata na kraju godine, postavši prvi igrač koji je ikada postigao ovaj podvig u dugoj istoriji tenisa.

Sezona koju je Novak odigrao 2015. godine smatra se najboljom u muškom tenisu. Novakovi rezultati bili su prejaki i za 2006. godinu, zlatnu sezonu Rodžera Federera.

1) Grend slemovi i velike titule

Kada je Federer osvojio 20 grend slemova, mnogi su mislili da je to zacrtano i da niko više nikada neće moći to da osvoji. Kada je Rafa osvojio svoju 22. titulu, svi su mislili da je Novak izbačen iz igre.

I svi su debelo pogrešili.

Trenutni svetski broj 1 nastavlja da nadmašuje sva očekivanja. U vitrine je složio 24 najveće titule, najviše od svih muškaraca, ali je izjednačen sa rekordom Margaret Kort.

Đoković je osvojio 3 od 4 grend slema u četiri različite kalendarske godine (2011, ’15, ’21 i ’23) i bio je na korak do  kalendarskog slema – osvajanja sva 4 slema u istoj godini – u tri navrata. Najzapaženiji je bio 2021. godine kada je, nakon osvajanja prva tri slema, izgubio od Medvedeva u finalu US Opena. Bila je to prva grand slam titula Rusa.

Novak je jedini čovek koji je po tri puta osvojio svaki grend slem. Sa Rafom Nadalom u trci, bilo je izuzetno teško pobediti na Rolan Garosu, ali je postizanjem ovog rekorda Đoković prikazao svoju neverovatnu svestranost i dominaciju na različitim podlogama.

Takva svestranost je takođe prikazana u njegovom rekordu na turnirima Masters 1000 – u kojima se takmičio u 57 mečeva za titulu, pobedivši u 39 od njih, najviše od svih igrača. Novak je i jedini teniser koji je osvojio Zlatni Masters u karijeri, pobedivši na svih 9 takmičenja bar jednom. Ovaj rekord je, za svaki slučaj, osvojio dva puta.

Sunshine Double – osvajanje titula u Indijan Velsu i Majamiju iste godine – jedno je od najneobičnijih dostignuća u tenisu. On je kompletirao Sunshine Double neverovatnih 4 puta (2011, ’14, ’15 i ’16), najviše od svih igrača, muškaraca ili žena.

Ovim rekordom i rečenicom završava se jedan od najčitanijih tekstova na portalu tennishead.net, koji smo upravo preveli. Zaključujemo da je tekst nedovršen i ostavljamo prostor da ga dovrši najveći teniser u istoriji, a do tad, neka ovde stoji i ovaj pasus:

Jedna od karakteristika našeg društva je da blagonaklono gleda na prošlost i vrlo kritički posmatra sadašnjost. Sve je bilo tako lepo, kvalitetno i dobro pre dvadeset, pedeset ili 80 godina… a ovo danas ništa ne valja. Nema više onih vremena, onakvog društva, kulture, uspeha, vaspitanja, obrazovanja… Prepoznajete li se u ovim rečenicama? A jeste li svesni da baš danas živimo momenat u kom imamo najboljeg tenisera u istoriji sporta? Jeste li svesni svega onoga što on predstavlja, mimo rekorda koje nemilosrdno grabi? Uživajte dame i gospodo! Iznedrili smo onog “jednog”. Nemojte se libiti da budete ponosni na Novaka i znajte da trenutno živimo lepu prošlost naših unuka.

Treniram genija, ali…” Goran Ivanišević nikad iskrenije o odnosu sa Đokovićem

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *